Historia produkcji samogonów

Jak podawać bimber po staropolsku ?

Jako samogon rozumie się nic innego jak bimber. Jest to jeden z najpowszechniejszych polskich trunków, który opiera się przede wszystkim na wysokiej zawartości procentowej spirytusu. Nasz kraj rozsławił się na cały kontynent właśnie z wytwórstwa tego typu trunku. Jak to się stało, że nasi rodacy wpadli na stworzenie pierwszego samogonu? Więcej w dalszych fragmentach.

Poczytaj więcej na inne tematy związane z bimbrem tutaj:
[the-post-grid id="224" title="bimbrunio"]

Bimber stał się bardzo szeroko rozpowszechniony przede wszystkim w okresie wojny światowej i to już tej pierwszej. Wówczas stanowił sposób na zapłacenie za wielorakie towary, czy też usługi. Podobnie bimber potraktowano jako środek płatniczy w okresie międzywojennym, kiedy to brakowało pieniądza w jego tradycyjnej formie. Ekonomicznie okazał się znacznie tańszym rozwiązaniem i wariantem dużo lepszym niż alkoholowe proponowane na ówczesnych targach i bazarach.

Pierwszy prawdziwy polski samogon stworzony został mniej więcej w połowie dziewiętnastego stulecia. Od tego momentu zaczęto masowo produkować bimbry na własny użytek. Niemniej jednak, ze względu na to, jakie były czasy, w II Rzeczypospolitej doszło do surowego karania wszystkich, którzy na własną rękę próbowali stworzyć napój alkoholowy jakim był bimber swojej produkcji. Z czasem zaprzestano tego procesu, a później wznowiono go mniej więcej w okresie PRL. Tak też pozostało po dziś dzień, kiedy to na rynku rozmaitych alkoholi nic nie smakuje tak jak swojej roboty trunek wysokoprocentowy utworzony starannie z własnej aparatury oraz na własny użytek i przez siebie samego.
Wpis zawdzięczamy: