Bimber - co warto wiedzieć ?

Alkohole to napoje, które zawierają w sobie etanol. Jest to najbardziej popularna używka. Dzielimy je na piwa, wina oraz wyroby spirytusowe. W większości krajów na świecie spożywanie alkoholu jest legalne, lecz ich produkcja, sprzedaż i spożywanie są regulowane przez przepisy prawne. W Polsce alkohol, to każdy napój, który zawiera powyżej 0,5% czystego alkoholu etylowego.

Krótka historia domowego alkoholu

Od kiedy tylko istnienie alkohol, był on wyrabiany w gospodarstwach domowych. Początkowo było to dosyć normalne. Ludzie robili na swój użytek napoje procentowe, tak jak wszystkie inne rzeczy. Następnie wraz z postępem czasu, gdy wytworzyły się gorzelnie, winnice, browary, to alkohol można było zakupić w sklepie lub u producenta. Jednak produkcja własnego alkoholu czasami była dużo bardziej atrakcyjna. Dla wielu ludzi do dzisiaj tak jest. Mimo wielki zakazów prawnych ludzie samodzielnie wykonują alkohol w domu. Jednym z takich napoi procentowych jest bimber.

Historia bimbru w XX wieku jest dosyć ciekawa. Jest to bardzo częsty środek płatniczy stosowany podczas I i II wojen światowej, najpóźniej również w czasach stanu wojennego. Był on również alkoholem bardzo ekonomiczny – koszt jego produkcji był dużo mniejszy niż koszt zakupu wódki.

Poniżej poczytacie o jego produkcji, a także o tym, dlaczego jego wyrób jest zakazany.